Op de top van 20 en 21 maart keurde de Europese Raad van de 27 lidstaten (EU-27) het plan van de Commissie goed om de defensiecapaciteit van de EU tegen 2030 te versterken. Het 'ReArm Europe'-plan, dat begin maart door voorzitter Ursula von der Leyen werd voorgesteld, heeft als doel de EU voor te bereiden op mogelijke veranderingen in de trans-Atlantische alliantie. Het wil Oekraïne ondersteunen met financiële en militaire hulp, de strategische defensiecapaciteiten van Europa versterken door de Europese wapenproductie te stimuleren en de EU voorbereiden op mogelijke veiligheidscrises in de toekomst door te investeren in onmisbare capaciteiten zoals raketdefensie, militaire mobiliteit en cyberbeveiliging.
Opdat de lidstaten de nodige investeringen kunnen doen en om tegelijkertijd particuliere investeringen in defensie aan te moedigen, moeten de volgende maatregelen worden genomen:
De aankondiging van deze substantiële investeringsplannen heeft geleid tot aanzienlijke koerswinsten bij Europese defensiebedrijven. De Stoxx Europe Aerospace and Defence Index is het eerste trimester van dit jaar meer dan 30% gestegen. De aankondiging van wederzijdse tarieven door de Amerikaanse overheid op 2 april zette de wereldwijde beurzen echter onder aanzienlijke druk. Europese aandelen in de lucht- en ruimtevaart en defensie waren niet immuun voor de recente ontwikkelingen.
Ondanks de recente correctie is de outperformance van de Aerospace & Defence sector gebaseerd op het vooruitzicht van hogere winststromen de komende jaren. Huidige prognoses wijzen op een bedrijfswinstgroei van ongeveer 20% voor boekjaar 2025 en 2026 en meer dan 15% voor boekjaar 2027. Dit betekent dat A&D-bedrijven in Europa hun winsten naar verwachting het snelst zullen laten groeien onder de Europese sectoren.
Een bijkomend argument is dat niet alleen Europees geld naar verwachting naar de sector zal stromen. Ook Europese landen stellen individueel begrotingsvoorstellen op voor hun nationale defensie. Veel positieve verwachtingen zijn echter al ingeprijsd in de aandelenkoersen. Beleggers moeten daarom voorzichtig zijn en de hele waardeketen van defensiebestedingen bekijken. Deze omvat zowel grondstoffen als technologieontwikkelaars.
De haalbaarheid van de aangekondigde defensie-uitgaven is een andere kwestie. Hoewel de EU van plan is op middellange termijn tot 800 miljard euro uit te geven aan defensie, kunnen bureaucratische obstakels, langdurige aanbestedingsprocedures en de noodzaak van Europese coördinatie de snelle toewijzing en het gebruik van middelen vertragen. Deze factoren kunnen ervoor zorgen dat de verwachte positieve impact op de winsten van defensiebedrijven later komt dan beleggers zouden hopen.
Voor beleggers creëren deze grote veranderingen in de Europese defensiesector aan de horizon zowel kansen als risico's. Hoewel politieke verbintenissen om de defensie-uitgaven te verhogen constructieve signalen zijn, mogen beleggers de uitdagingen van de daadwerkelijke implementatie van deze maatregelen niet onderschatten. Bovendien is de Europese defensie-industrie sterk gefragmenteerd. Een zorgvuldige analyse en een evenwichtige aanpak zijn dus cruciaal voor de succesvolle implementatie van beleggingsstrategieën in deze dynamische omgeving.
Er zijn indexvolgende beleggingsoplossingen (gelinkt aan het thema ‘defense’ of 'defence') beschikbaar in uw Online Banking.
Beleggingsproducten zijn onderhevig aan risico’s. Ze kunnen zowel omhoog als omlaag evolueren en de kans bestaat dat de belegger het bedrag van zijn belegging niet recupereert. Elke beleggingsbeslissing moet in overeenstemming zijn met uw Financial ID (beleggersprofiel). Meer info op deutschebank.be/financialid.
Prognoses zijn gebaseerd op veronderstellingen, schattingen, meningen en hypothetische modellen of analyses die onjuist kunnen blijken. Alleen ter illustratie. Dit artikel en de informatie die het bevat vormen geen beleggingsadvies.
Rendementen uit het verleden zijn geen betrouwbare indicator voor toekomstige rendementen.
Nog geen cliënt? Blijf toch op de hoogte over onze beleggingsopportuniteiten en nieuwigheden binnen onze beleggingsdiensten.
U kunt op elk moment uitschrijven.
24 februari 2025
De term 'fonds' is de gebruikelijke benaming voor een Instelling voor Collectieve Beleggingen (ICB), die kan bestaan onder het statuut van een ICBE (UCITS) of een AICB (niet-UCITS), en die diverse rechtsvormen kan aannemen (bevek, GBF enz.). Een ICB kan compartimenten bevatten. De fondsen zijn onderhevig aan risico’s. Ze kunnen zowel stijgen als dalen en mogelijk krijgen beleggers het bedrag van hun belegging niet terug.
Trackers, ook wel ETF's (Exchange Traded Fund) genoemd, zijn fondsen die op de beurs noteren, waardoor u ze gedurende de hele beursdag kunt kopen en verkopen, zoals beursgenoteerde effecten. Trackers streven ernaar het verloop van een vooraf bepaalde beursindex zo getrouw mogelijk na te bootsen.