Sinds 29 juli 2025 moeten Belgische banken bepaalde transacties met effecten (zoals aandelen, obligaties en fondsen) melden aan de fiscus. Het gaat om:
De meldplicht geldt enkel wanneer de waarde van de betrokken effectenrekening voor de transactie minstens 1 miljoen euro bedraagt.
Er zijn ook uitzonderingen, onder andere:
Nee, de fiscus wordt rechtstreeks en automatisch door de bank geïnformeerd. U hoeft hier zelf niets voor te doen. Wanneer u een overdracht uitvoert, zal Deutsche Bank u via een disclaimer informeren over de meldplicht van de bank.
Nee, zeker niet. Een melding betekent niet automatisch dat u bijkomende taks verschuldigd bent. U moet zelf beoordelen of u bijkomend belast moet worden – en zo ja, dit correct aangeven.
De melding maakt het voor de fiscus mogelijk om na te gaan wat de intentie van de rekeninghouder is om effecten over te dragen of om te zetten (belastingontwijking of rechtvaardige reden) en er al dan niet een taks verschuldigd is.
U heeft altijd het recht om een overdracht of omzetting te verantwoorden. De wet zegt expliciet dat u niet belast wordt als u kunt aantonen dat de transactie een ander hoofddoel had dan het ontwijken van de effectentaks.
Voorbeelden van legitieme motieven zijn:
De fiscus beoordeelt geval per geval. U moet de reden desgevallend aantonen als er een onderzoek volgt.
De overheid wil vermijden dat belastingplichtigen hun vermogen kunstmatig verspreiden over verschillende rekeningen om onder de drempel van 1 miljoen euro te blijven, en zo de effectentaks van 0,15% vermijden. De meldplicht moet zulke ontwijkingsstructuren transparant maken.
Niet rechtstreeks. De wet richt zich op overdrachten en omzettingen, niet op het aantal rekeningen.
Niet noodzakelijk. We adviseren u wél om overdrachten of herschikkingen goed te documenteren.
Er moeten nog praktische details uitgewerkt worden via een koninklijk besluit. Tot dan blijft er enige onzekerheid over de precieze uitwerking. Heeft u vragen of twijfelt u over uw specifieke situatie? Uw private banker helpt u graag verder.
Nog geen cliënt? Blijf toch op de hoogte over onze beleggingsopportuniteiten en nieuwigheden binnen onze beleggingsdiensten.
U kunt op elk moment uitschrijven.
9 juli 2025
6 mei 2025
24 september 2024
Dit artikel is louter informatie en vormt geen fiscaal advies.