President Trump krijgt zijn ‘One Big Beautiful Bill’

Markten & Beleggingen - 11 juli 2025

President Trump krijgt zijn ‘One Big Beautiful Bill’

Geschreven door Deepak Puri - CFA®Chief Investment Officer Americas, Wolf Kisker - Senior Investment Strategist & Shreenidhi Jayaram - Investment Strategist

Is uw portefeuille nog aangepast aan de economische realiteit?
Is uw portefeuille nog aangepast aan de economische realiteit?
Samengevat:
  • De nieuwe wetgeving met onmiddellijke belastingverlagingen en bezuinigingen die later volgen zou de Amerikaanse economie op korte termijn moeten stimuleren. Maar dit zal waarschijnlijk - minstens gedeeltelijk - gecompenseerd worden door de negatieve gevolgen van hogere invoertarieven.
  • Het wetsvoorstel zorgt meteen voor leencapaciteit door de federale schuldlimiet met 5 biljoen USD te verhogen. Maar het versnelt de begrotingszorgen op lange termijn, aangezien de schuldgraad ten opzichte van het bbp naar verwachting in het komende decennium zal stijgen tot minstens 124%.
  • Bijgevolg hebben de obligatiemarkten al grotere kredietrisico's op lange termijn ingeprijsd. Ondanks wat recente opluchting, waarschuwen we ervoor om niet te laks te worden en versterken we onze huidige voorzichtige houding op lange termijn.

Wat is er gebeurd?

Op 4 juli ondertekende de Amerikaanse president Donald Trump de 'One Big Beautiful Bill Act' (OBBBA) - nadat de Republikeinen de door de Senaat aangegeven belastingvoordelen en uitgavenbezuinigingen van meerdere biljoenen dollars goedkeurden. De uiteindelijke stemming was 218-214, relatief comfortabel gezien de krappe stemmingen van de afgelopen weken. Het wetsvoorstel garandeert onmiddellijke leencapaciteit, en levert grote belastingverlagingen en verschuivingen in de uitgaven op. Maar het versnelt ook sterk de stijging van de Amerikaanse staatsschuld, wat voor fiscale zorgen op lange termijn zorgt.

De OBBBA verlengt permanent belangrijke bepalingen van de Tax Cuts and Jobs Act (TCJA) van president Trump van 2017, die normaal eind 2025 zouden vervallen. De wetgeving zal de verwachte federale inkomsten de komende 10 jaar met 4,5 biljoen (bn) USD verlagen. Het omvat ook nieuwe voordelen, zoals belastingvrije fooien en overuren tot 25.000 USD voor bepaalde werknemers (tot 2028), een interestaftrek voor autoleningen van 10.000 USD en verhoogde aftrekplafonds voor staats- en lokale belastingen (SALT), die vanaf 2025 stijgen van 10.000 USD naar 40.000 USD, met een volledige uitfasering tegen 2030 voor consumenten met een jaarinkomen van meer dan 500.000 USD.

Deze daling van de inkomsten wordt deels gecompenseerd door besparingen van 1,4 biljoen USD over de komende tien jaar, zoals wijzigingen in Medicaid, het federale programma voor studentenleningen en het Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP, of voedselcoupons).

Bovendien verhoogt de OBBBA de federale schuldlimiet - die vroeger op 36,1 bn USD was geplafonneerd - met 5 bn USD, waardoor de leencapaciteit tot 2027 of daarna wordt uitgebreid (op basis van het huidige tekortenpercentage).

Wat betekent dat voor beleggers?

Volgens het Congressional Budget Office (CBO) zal de OBBBA de federale tekorten tussen 2025 en 2034 met 3,4 biljoen USD verhogen. Bovendien zullen de interestkosten op deze extra schuld de komende 10 jaar ongeveer voor 700 miljard USD bijdragen aan de federale tekorten, waardoor de totale kostprijs van de wetgeving 4,1 biljoen USD bedraagt.

Als de tijdelijke fiscale voorzieningen uiteindelijk zonder compensatie worden verlengd, kan de kostprijs van de factuur verder stijgen. Als de wetgever die tijdelijke voorzieningen permanent zou maken, zal de kostprijs van de OBBBA op 10 jaar naar verwachting stijgen tot 5,5 biljoen USD. De staatsschuld zal de komende 10 jaar naar verwachting dan ook verdubbelen van 28,2 bn USD (98% van het bbp) in 2024 tot 56,1 bn USD (124% van het bbp) in 2034 in tegenstelling tot de schatting vóór de OBBBA van 52 bn USD (117 % van het bbp). De staatsschuld zal 129% bereiken als de wet permanent wordt gemaakt en 133% als de rente hoog blijft.

Stijgende invoertarieven zullen wegen op de economische boost

Op korte termijn zouden front-loaded (zijnde onmiddellijke) belastingverlagingen en back-loaded uitgavenverlagingen (bezuinigingen die pas later volgen) de Amerikaanse economie moeten stimuleren. Bedrijven die profiteren van bedrijfsbelastingverlagingen door de gedeeltelijke retroactiviteit zullen snel resultaat zien. De belastingverlagingen voor huishoudens zullen naar verwachting vooral in het voorjaar van volgend jaar effect hebben, tijdens het belastingteruggaveseizoen, waarvan de meeste Amerikaanse consumenten waarschijnlijk zullen profiteren. Veranderingen in studentenleningen en SNAP kunnen een aantal ervan echter ook beperken. Vanuit macro-economisch oogpunt kan de boost van deze front-loaded voordelen echter (ten minste gedeeltelijk) worden tenietgedaan door stijgende invoertarieven.

Vanuit sectoraal perspectief zouden extra defensie- en grensbeveiligingsuitgaven op korte termijn relevante aannemers en leveranciers moeten stimuleren, zoals productiebedrijven en andere kapitaal- of R&D-intensieve bedrijven, hoewel dit al grotendeels ingeprijsd zou moeten zijn. De door de wet opgelegde bezuinigingen voor gezondheidszorg en hernieuwbare energie zullen waarschijnlijk een negatieve impact hebben op deze sectoren en kunnen ook bredere zogenaamde rimpeleffecten hebben op de economie.

Impact op de obligatiemarkt

De OBBBA had al een impact op de Amerikaanse obligatiemarkt en zette druk op de langetermijnrente van Amerikaanse staatsobligaties (US Treasuries). In de loop van deze maand stegen de rendementen op 10-jarige looptijden met 17 basispunten - van 4,23% tot bijna 4,40% op 8 juli. Een gelijkaardig patroon ontstond voor de 30-jarige Treasuries, waarvan het rendement over dezelfde periode steeg van 4,76% tot 4,92%.

De veiling van US staatsobligaties (10j) van afgelopen woensdag kreeg veel aandacht. Door de sterke vraag daalde de tienjarige rente na vijf opeenvolgende dagen van stijgingen. Daarna werd de aandacht gericht op de veiling voor 30-jarige obligaties, want de rendementen ervan zijn al meegegroeid met die van de 10-jarige.

Onderliggende zorgen houden aan

Ondanks de recente opluchting, waarschuwen we om niet achterover te leunen, want de onderliggende zorgen houden aan. Naast de verhoogde inflatieverwachtingen duiden de hogere langetermijnrendementen op een hogere risicopremie voor langetermijnschulden, aangezien beleggers een hogere vergoeding eisen voor langetermijnleningen in het licht van stijgende tekorten en een hogere schuldgraad in de toekomst.

Bovendien kunnen de langetermijnrentes aan het begin van het vierde kwartaal een verhoogde druk ervaren. Nu de federale schuldlimiet dankzij de OBBBA verhoogd wordt, kan de Amerikaanse schatkist de 'algemene schatkistrekening' (Treasury General Account, TGA) opnieuw opbouwen. Dit zal het aanbod van (kortetermijn) staatsobligaties tijdelijk verhogen. Dinsdag werden TGA-ramingen aan van 500 miljard USD tegen eind juli aangekondigd, tegenover het huidige cijfer van 360 miljard USD. De schatkist kondigde ook aan dat ze in september hun TGA-doel verwachten te bereiken, waarschijnlijk rond 800-850 miljard USD – hetzelfde niveau als in februari 2025 toen de vorige schuldlimiet van 36,1 biljoen USD werd bereikt. Op dat moment begon de schatkist de uitgaven te dekken via de TGA en buitengewone maatregelen.

Conclusie

De verschuiving van de schatkist naar kortlopende schulduitgiften om de TGA aan te vullen, kan naar verwachting de langetermijnrendementen op korte termijn onderdrukken. Maar dit kan zijn grenzen bereiken zodra de TGA terugkeert naar de beoogde niveaus. Zodra deze steun afneemt, zal de uitgifte van Treasuries op lange termijn waarschijnlijk weer aan kracht winnen. Dit zou kunnen leiden tot een steilere rentecurve door een stijging van de langetermijnrente (bear steepening), en zal onze huidige voorzichtige houding op lange termijn versterken.

Is uw portefeuille nog aangepast aan de economische realiteit?

Bent u nog geen cliënt?

Word cliënt om te kunnen profiteren van het advies van onze experts.
 

Bent u al cliënt?

Bel Talk & Invest op 078 153 154 of maak een afspraak in uw Advisory Center, online of via 078 156 160.

Beleggingsproducten zijn onderhevig aan risico’s. Ze kunnen zowel omhoog als omlaag evolueren en de kans bestaat dat de belegger het bedrag van zijn belegging niet recupereert. Elke beleggingsbeslissing moet in overeenstemming zijn met uw Financial ID (beleggersprofiel). Meer info op deutschebank.be/financialid.

Prognoses zijn gebaseerd op veronderstellingen, schattingen, meningen en hypothetische modellen of analyses die onjuist kunnen blijken. Alleen ter illustratie. Dit artikel en de informatie die het bevat vormen geen beleggingsadvies.

Rendementen uit het verleden zijn geen betrouwbare indicator voor toekomstige rendementen.

Ontvang het belangrijkste financiële nieuws per e-mail

Nog geen cliënt? Blijf toch op de hoogte over onze beleggingsopportuniteiten en nieuwigheden binnen onze beleggingsdiensten.
U kunt op elk moment uitschrijven.

Deel dit artikel


Dit zou u ook kunnen interesseren

6 juli 2025

Voorzichtig positief

7 juli 2025

Aanhoudende tegenwind voor de Amerikaanse dollar

De Fed houdt vast aan het status quo

19 juni 2025

De Fed houdt vast aan het status quo

×