Marktanalyse: is een sterke daling van aandelen mogelijk zonder recessie?

Markten & beleggingen - 7 februari 2025

Marktanalyse: kunnen aandelenmarkten corrigeren zonder recessie?

Aandelenmarkten: kunnen de hoge Amerikaanse waarderingen aanhouden?

Door de steeds hogere beurswaarderingen komt eenzelfde vraag vaak terug: "Hoe lang kan dit nog duren?". De S&P 500 boekte immers twee opeenvolgende jaren een winst van meer dan 20%, en dat voor het eerst sinds de jaren 1990.

Historisch gezien zijn grote verliezen op de aandelenmarkten vaak gelinkt aan een recessie. De scherpe dalingen van 2020 en 2008 zorgden voor een economische krimp, en ook het uiteenspatten van de internetzeepbel gebeurde in een context van groeivertraging die leidde tot een recessie in 2001. Op dit moment zien we echter geen tekenen van economische vertraging. Meer nog, verscheidene voorlopende indicatoren tonen steeds positievere vooruitzichten.

Dat doet ons nadenken: is een sterke daling van aandelen mogelijk zonder recessie? Het antwoord is ja, maar dergelijke gevallen blijven relatief zeldzaam. Als het gebeurt - zoals in 2022 - is dat vaak omdat beleggers anticiperen op een recessie naarmate de groei vertraagt. Een ander gemeenschappelijk punt is een reeks renteverhogingen door de Federal Reserve (Fed) voorafgaand aan de daling.

Daarom is het zeker plausibel dat de hoge waarderingen nog enige tijd aanhouden, als de economische groei sterk blijft en de Fed niet overschakelt naar een restrictiever beleid. Indien er daarentegen tekenen van vertraging opduiken of als renteverhogingen opnieuw ter sprake komen, tonen de historische cijfers aan dat aandelen wel degelijk, en zelfs aanzienlijk, kunnen dalen - ook als er geen recessie is.

Grafiek 1: S&P 500 | voortschrijdende verandering op 12 maanden, in % (Amerikaanse recessies zijn in het grijs aangeduid)

Grafiek

Bron: Haver Analytics, Deutsche Bank

Wanneer is de S&P 500 buiten een recessie al eens fors gedaald?

Conclusie

Aan de hand van deze acht voorbeelden van aanzienlijke dalingen van de aandelenkoersen buiten een recessieperiode, komen twee gemeenschappelijke thema's naar voor:

Ten eerste vertraagt de groei vaak beduidend, wat zorgt voor de vrees dat er een recessie zit aan te komen, zoals in 2022. Toen leken de correctie en het herstel sterk op een recessie- en post-recessiedynamiek.

Het tweede gemeenschappelijke thema zijn de renteverhogingen van de Fed, die de financieringsvoorwaarden verkrappen. Dit restrictieve beleid heeft een uitgesteld effect dat leidt tot een vertraging van de groei op korte termijn.

Zo lang de groei sterk blijft en de Fed de rente niet optrekt, kunnen de hoge waarderingen dus aanhouden. De geschiedenis toont echter aan dat, indien er een vertraging op til is of er nieuwe renteverhogingen aangekondigd worden, een aanzienlijke daling van de aandelenmarkt mogelijk blijft, zelfs zonder recessie.

Geïnteresseerd in de Amerikaanse aandelenmarkt?

Beleggingsproducten zijn onderhevig aan risico’s. Ze kunnen zowel omhoog als omlaag evolueren en de kans bestaat dat de belegger het bedrag van zijn belegging niet recupereert. Elke beleggingsbeslissing moet in overeenstemming zijn met uw Financial ID (beleggersprofiel). Meer info op deutschebank.be/financialid.

Prognoses zijn gebaseerd op veronderstellingen, schattingen, meningen en hypothetische modellen of analyses die onjuist kunnen blijken. Alleen ter illustratie. Dit artikel en de informatie die het bevat vormen geen beleggingsadvies.

Rendementen uit het verleden zijn geen betrouwbare indicator voor toekomstige rendementen. Resultaten verwijzen naar een nominale waarde op basis van koerswinsten en-verliezen. Daarbij wordt geen rekening gehouden met inflatie. Inflatie heeft een negatieve invloed op de koopkracht van deze nominale monetaire waarde. Afhankelijk van het inflatieniveau kan dat leiden tot een reëel waardeverlies, zelfs als de nominale prestaties van de belegging positief zijn.

Ontvang het belangrijkste financiële nieuws per e-mail

Nog geen cliënt? Blijf toch op de hoogte over onze beleggingsopportuniteiten en nieuwigheden binnen onze beleggingsdiensten.
U kunt op elk moment uitschrijven.

Deel dit artikel


Dit zou u ook kunnen interesseren

Obligaties - Terugkeer van de termijnpremie

5 februari 2025

Obligaties - Terugkeer van de termijnpremie

Perspectieven - Outlook 2025: sterk inzetten op groei

3 februari 2024

Perspectieven - Outlook 2025: sterk inzetten op groei

Amerikaanse aandelen als zwaartepunt

17 januari 2025

Amerikaanse aandelen als zwaartepunt

Bron: Deutsche Bank.

1 CAPE: cyclically adjusted price-to- earnings. Dit is een koers-winstratio met gebruik van reële winsten over de voorbije 10 jaar.

2 De term "fonds" is de gebruikelijke benaming voor een Instelling voor Collectieve Beleggingen (ICB), die kan bestaan onder het statuut van een ICBE (UCITS) of een AICB (niet-UCITS), en die diverse rechtsvormen kan aannemen (bevek, GBF enz.). Een ICB kan compartimenten bevatten. De fondsen zijn onderhevig aan risico’s. Ze kunnen zowel stijgen als dalen en mogelijk krijgen beleggers het bedrag van hun belegging niet terug.

×